Bella už to ví

3. dubna 2011 v 8:00 | Kleopatra |  T.light
XX. kapitola T.light.

Poslední dobou byl můj kontakt s druhou stranou oceánu častější než jsem kdy doufala. Alice volala téměř denně. Informovala mě o vývoji situace, den za dnem, minutu po minutě. Neptala se, jestli to chci vědět. Prostě mi sdělovala informace o všem, co se ve Forks dělo. Každý den několikrát. Přemýšlela jsem, co si asi myslí o jejím počínání Edward. Přestože se mi poslední dobou vzdaloval a já to cítila, byla bych raději mluvila o vývoji situace s nám, než s Alicí, ale on o kontakt se mnou zjevně nestál a já se nechtěla vnucovat.


Seděla jsem doma sama nad učebnicí anatomie a snažila se vnímat text. Systolický objem v klidu kolísá mezi 60 až 80 ml za jednu systolu. Zoufale jsem toužila dohnat vše, co jsem měla pocit, že jsem zameškala, takže jsem poslední dobou trávila mnoho času studiem. Částečně i kvůli tomu jsme si najali chůvu. Docházela k nám teď pravidelně a starala se o Helenku, někdy dokonce zůstávala přes noc. Starší paní, kterou neděsil Phillip a neměla zbytečné otázky. Byla jsem jí vděčná. Teprve v těchto chvílích jsem si uvědomovala, co jsem ztratila předčasným koncem části mého života, která by se s trochou dobré vůle dala nazývat něčím jako dětství.Přemýšlela jsem, jestli svého rozhodnutí odejít, které mělo tak dalekosáhlé následky, budu někdy litovat. Nevím. Ale možná ta chvíle někdy přijde.
Zvonící telefon mě probral ze zamyšlení. Alice, jak jinak. "Ahoj Alice."
"Zdravím za oceán." Alice byla zjevně v dobré náladě.
"Copak se stalo?"
"Bella už to ví. Bella už to ví," prozpěvovala Alice do telefonu. Nemusela jsem se ptát, abych věděla, co tím myslí. Takže Bella už to ví... Nedivila bych se, pokud by teď Alice tančila po pokoji.
"Přišla na to sama a Edward jí to potvrdil. Bella už to ví. Bella už to ví. Bella už to ví. Tess, ona mu neutekla, je s tím smířená a nevadí jí to."
Vzdala jsem to. "Tak mi pověz všechno do podrobností."
Tohle byla přesně ta výzva, na kterou Alice čekala. Spustila a pověděla mi zjevně všechno co věděla. Jak ji Edward stopoval, jak ji zachránil před násilníkem, jak ji vzal na večeři, jak na to Bella sama přišla, jak jí řekl, čím se živí. Vyprávěla mi to tak podrobně, až jsem se divila, jak to může vědět. Bylo to dlouhé vyprávění zabíhající do podrobností. Doufala jsem, že se spokojí s tím, že mi vše řekne a že jí už nenapadne, ptát se na můj názor. Moje naděje se ukázali jako plané.
"Tak co na to říkáš?"
Co může člověk říct na nerovné spojení dvou od podstaty odlišných bytostí. Zkusila jsem se vyhnout odpovědi. "Alice, já přece nevím, na předpovídání budoucnosti jsi tu ty. Já jen doufám, že všechno dobře dopadne." Všechno dobře dopadne znamenalo v mém pojetí především to, že se Edward zachová rozumně a ovládne se. Ve prospěch Izabelly, sebe i svojí rodiny.
"Budeme s Bellou nejlepší kamarádky." Tuhle větu jsem už z jejích úst slyšela, takže mě to nijak nepřekvapilo.
"Je tam Edward? Chtěla bych mluvit taky s ním."
"Ne, Edward tu není, ale řeknu mu, že s ním chceš mluvit." Z jejího hlasu vyprchala část nadšení. "Nechceš ho přesvědčovat, aby jí nechal, že ne?" Téměř jsem cítila, jak se Alice vší silou soustředí, zda neuvidí známky mých rozhodnutí.
"Nikoho přesvědčovat nechci. Neboj. Jen s ním chci mluvit."
"Tak jo, řeknu mu to. Jdeme s Jasperem na lov, tak zatím." Ochladnutí v jejím hlase bylo markantní.
"Měj se a pozdravuj ostatní."
Ještě chvíli jsem potom seděla s telefonem v ruce a mlčky zírala skrz displej. Izabella už ví, že je Edward upír a neutíká. Nebo alespoň dosud ne. Doufala jsem, že Edward zavolá, chtěla jsem se ujistit,že jí dá na výběr, chtěla jsem s ujistit, že to, že nezpanikařila teď nevezme jako ano i do budoucna. Chtěla jsem vědět, že jí dá šanci žít. Žít normální a šťastný život.
Zavolal o tři minuty později.
"Alice Ti to řekla." Nedokázala jsem poznat, zda se zlobí.
"Ano, řekla. Chci se jen ujistit, že jí dáš na výběr."
Na chvíli se odmlčel.
"Dám a budu jí dávat na výběr každý den, každou minutu, každou vteřinu, co budu s ní. Pokud je tohle to jediné, co jsi chtěla vědět..." Zlobil se. Chápala jsem to, nechtěl, abych se vměšovala do jeho záležitostí a já, přestože jsem sama sobě přísahala, že to neudělám, jsem to udělala.Slíbila jsem si, že je nechám jít si vlastní cestou a neudělala jsem to. V tu chvíli jsem se ale nedokázala přimět litovat, že jsem se ho zeptala.
"Ano, je to všechno."
"Pak tedy sbohem."
"Sbohem."
Jeho ledové odpovědi, strohé vyjadřování mě nezraňovali, klouzali po povrchu mé duše, která se rozhodla zůstat vůči nim zcela odolná a netečná. Přesto se něco z toho dostalo přes bariéru, kterou jsem si vytvořila, abych ochránila sebe, byť možná zbytečně.
Izabella Swanová mi vzala bratra.
Izabella Swanová se blíží vlastní smrti.
Jako bych tím ztratila vše, co nás s Edwardem poutalo. Jako by se náš vztah, dlouholetý a dosud ničím nenarušený, který přežil i můj odchod, vytratil. Mezi nás se jako nekonečně vysoká zeď postavila ta dvě slova a osoba k nim patřící. Izabella Swanová. Nebylo možno tu zeď přelézt, nešlo ji obejít. Stála jsem před tou zdí se zakloněnou hlavou a doufala, že jednou přijde den, kdy se zeď změní v malou zahradní zídku, nebo snad kdy se dokonce stane mostem, který opět spojí dva břehy, které bývaly spolu.
Seděla jsem s hlavou v dlaních, oči zavřené a přemýšlela co bude dál. A moje myšlenky se čím dál tím častěji vraceli k jedné možnosti, kterou jsem svým telefonátem s Edwardem téměř zavrhla: Nereagovat. Neříkat ano, neříkat ne, nesoudit, nehanět, nechválit, nemísit vlastní život s životy jich. Nechat je být. Vlastně se mi ulevilo, když jsem na to přišla a vzala tu myšlenku za svou. Jako kdyby mi z beder spadla tíha zodpovědnosti. V hlouby duše jsem ale stejně cítila, že i když jsem se dobrovolně vzdala zodpovědnosti za jejich životy, nikdy se nezbavím vlastních myšlenek, probírajících dopodrobna každou eventualitu možného vývoje do budoucna. Jediné, co mě utěšovalo, bylo, že ať už nastane kterákoliv z možností, které se mi odvíjely v hlavě, já na ni budu připravená. Já ano.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 poetiza | Web | 11. dubna 2011 v 8:48 | Reagovat

Krásné!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama