Leden 2011

Ivan Diviš: Ďábel

31. ledna 2011 v 8:00 Citáty
Ďábel je starý, unavený kretén. Jeho funkci převzal člověk, jeho nejučenlivější a dotud velmi svěží učeň.

Teorie spolehlivosti (1973)

Není lehké být ženou

28. ledna 2011 v 8:00 Úvahy
Není lehké být ŽENOU!
Když nepřijmeš pozvání JSI NAMYŠLENÁ. Když přijmeš MŮŽE TĚ MÍT KAŽDÝ.
Když to chceš JSI DĚVKA. Když to nechceš JSI PURITÁNKA.
Když nepochopíš vtip JSI ODBARVENÁ BLONDÝNA. Když pochopíš vtip, SMĚJEŠ SE JAK KOBYLA.
Když za sebe necháš platit JSI ZLATOKOPKA. Když zaplatíš sama JSI PŘÍLIŠ AMBICIÓZNÍ.
Ať uděláš cokoli JSI STEJNÁ JAKO VŠECHNY.
Oplácíme úder mužům.

Otevřený dopis holubům

24. ledna 2011 v 8:00 Básně
Našli jste si zábavu -
kálet lidem na hlavu.
Najděte si jinačí -
v tom si lidé vystačí.

Jiří Žáček

Učitelství

20. ledna 2011 v 8:00 Úvahy
Učitelství jest těžký, robotný úřad, vysilující duši, ochromující fantazii, pijící sílu z organismu; děti přicházející do školy jsou zlé, svéhlavé, bludně vychované bytosti, rafinované, zlomyslné, zháčkané, zbloudilé, instinktivně nepřátelské a ve velkém procentu úžasně neschopné; vracím se po pěti hodinách vyučování fyzicky i duševně vysílen, disgustován, umrtven, zatemněn, tupý, mdlý a sešlý. Pouze noc jest vyhrazena mé duševní práci a i tu nedostavuje se vždy dispozice, vystřebaná celodenním rozechvíváním nervového systému a stálým krvácením intelektuálním.

Z dopisu Otokara Březiny Anně Pammrové - 1892

Loajální k drogerii

15. ledna 2011 v 8:00 | Kleopatra |  Moje postřehy
Pořádek nebo chaos?
Přemýšlela jsem nad rozdílem významů "být loajální" a "být tradicionalista". Nejsem si jistá, co z toho jsem já. Nemám ráda změny, ale nevadí mi nové věci. Klidně vyzkouším nový obchod, i když se potom většinou stejně vrátím k osvědčenému. Znamená to, že jsem loajální k původní drogerii, nebo to, že jsem tradicionalista a chci zachovat status quo? V něčem obojí.

Mám ráda, když se již zaběhnuté věci nemění, když se jednou něco řekne a nenásleduje hned potom série převratných změn. Na druhou stranu se nebráním novým věcem (samozřejmě, pokud je ovšem od samého začátku nepovažuji za absolutní nesmysl). Nerada se pouštím do riskantních akcí, které nemají přesně daný cíl. Mám ráda řád (což je pravděpodobně důvod, proč tak miluji diáře).

Jsem perfekcionista co miluje pořádek, ovšem tím nemyslím pedantický pořádek všude kolem mě, netrvám na seřazení tužek podle barev nebo délky tuhy, pořádek je pro mě něco, v čem se vyznám a bez problémů orientuji. Ráda věci přerovnávám, aby byly více systematické a přehledné, nejen pro mě, ale i pro druhé.

Škoda, že život nemá řád...

George Orwell: 1984

9. ledna 2011 v 8:00 | Kleopatra |  Knihy
George Orwell: 1984
Když jsem si přečetla ukázku z tohoto díla, myslela jsem si, že jde o lehce ironický popis totalitního režimu s kapkou sarkasmu. Po přečtení první části jsem si to myslet přestávala a když jsem dočetla tuto knihu, bylo to... Strašlivé. Zatím asi nikdy jsem neměla z knihy tak hluboký pocit, dokonce ani když jsem četla Člověka bez osudu, ani nikdy jindy. To co se v knize odehrává, je více než totalita, je to něco tak šíleného, že to nedovedu popsat slovy...

Přečtěte si to a pochopíte tu hrůzu. Co se týče stylistiky, je to kniha netěžká na čtení, ale o to obtížnější je obsah. Přesto, nebo možná právě proto si myslím, že zaujme čestné místo v mojí knihovně a budu se k ní vracet, snad protože tou nemohu uvěřit. Kdo nečetl, nepochopí.


Následující řádky obsahují částečné odhalení děje. Pokud si knihu chcete přečíst a zládnete nekliknout na "Celý článek", nedělejte to a nechte se překvapit.

Jak se tvoří básně - Jan Skácel

5. ledna 2011 v 8:00 Básně
Básníci básně neskládají
báseň je bez nás někde za
a je tu dávno je tu od pradávna
a básník básně nalézá

a ty jenž nechceš kamenovat
buď jako kámen v srdci svém
tak milosrdný ještě nikdy
nehodil kámen kamenem

dospělé básně chodí po čtyřech
čtyřverší ale čtyřverší má krátká
přicházejí za mnou po čtyřech
jak ovečky a oslík nebo pacholátka.

ze sbírky Oříšky pro řerného papouška

Čarodějův učeň

2. ledna 2011 v 8:00 | Kleopatra |  Filmy
Čarodějův učeň
Myslím, že jsem tento film chtěla vidět kvůli nějaké ukázce, co jsem kdesi viděla, což je pro mě dost neobvyklý důvod.

Balthazar Blake je čarodějným mistrem, který po 1000 letech našel nástupce Merlina přímov současném New Yourku, Davea a učiní z něj svého učně, který mu má pomoci porazit nejen jeho soka Horvatha, ale i Morganu, po dlouhý čas uvězněnou. 

Perfektní skloubení vědy a kouzel, nádherný příběh. Rozhodně doporučuji, není to ani příliš strašidelné, ani nesnesitelná romatika, pobaví, i když to není komedie.

P.S. Balthazara Blakea hraje Nicolas Cage a vážně mu to sluší...