Listopad 2010

Alicin telefonát

30. listopadu 2010 v 8:00 | Kleopatra |  T.light
XVI. kapitola T.light

"Alice?" Překvapilo mě to. Alice obvykle ctila časový posun a v době kdy u nás vládla hluboká noc, netelefonovala. "promiň, že ti volám zrovna teď, ale je to neléhavé." Jako bych ji viděla, jak se nervozitou kouše do rtu. Potlačila jsem povzdech. "Povídej, jde o Jaspera?" Jasper byl první a taky jediný důvod jejího rozčilení, který mě napadl. "Ne, Edward."

Vrabčáci

27. listopadu 2010 v 8:00 | Kleopatra |  Vlastní rukou
Vrabčáci
Kopírovat pouze se zřetelným odkazem na tento blog!

Volba

23. listopadu 2010 v 8:00 | Kleopatra |  T.light
XV. kapitola T.light

Rozčesávala jsem si vlasy a prohlížela si v zrcadle svůj obličej. Poslední tři dny se ne mé tváři podepsali více než co jiného. Unavené, smutné oči, pod nimi kruhy a pobledlá pleť. Raději jsem se od zrcadla odvrátila. Položila jsem hřeben na poličku a vešla do ložnice. Filip stál jako socha u otevřeného okna a já byla příliš unavená. Vlezla jsem si pod peřinu a schoulila se do klubíčka. Dříve než jsem vůbec mohla začít usilovat o spánek, jeho ruka mě pohladila po tváři. "Dobrou." Vtiskl mi letmý polibek do vlasů a já už neměla ani sílu zamumlat "dobrou noc".


Nahá opice

20. listopadu 2010 v 8:00 Vtipné
... Existuje asi 193 druhů žijících primátů. Z nich 192 je pokryto srstí. Vyjímkou je nahá opice, ktyrá se sama pojmenovala Homo sapiens... Je pyšný na to, že ná největší mozek ze všech, ale pokouší se utajit fakt, že má také největší pohlavní orgán a raději přiznává neprávem tuto čest mohutné gorile. Nahá opice se projevuje velmi hlasitě, je krajně zvědavá a libuje si v přemnožování.

citace z knihy Desmonda Morrise Nahá opice

Edmond Rostand: Cyrano z Bergeracu

17. listopadu 2010 v 8:00 | Kleopatra |  Divadlo
Divadlo
Novoromantické drama o posledním rytíři. Cyrano de Bergerac, původem Gaskoněc, patřičně hrdný na svůj nos, je vřelým obdivovatelem krásné sestřenky. Láska nezná hranic a on je schopen všeho.

Cyranovi monology mě uchvacují a když jsem tuto hru poprvé viděla jako divadelní představení, byla jsem uchvácena a okmažitě jsem si Cyrana zamilovala. Možná ale ještě více než jeho milostná slova vyslaná za svého přítele k vlastní sestřence mě facinovala jeho odvaha, dokonalé sebeovládání a jemu zcela vlastní pýcha. Ano, on je vskutku pyšný sám na sebe a má proč.

Možná lépe nejdříve shlédnout představení a teprve potom číst knihu, abychom si dovedli lépe představit intonaci, výraz tváře a pocity u jednotlivých částí.

Láhev

14. listopadu 2010 v 8:00 | Kleopatra |  Vlastní rukou
Láhev

Jane Austenová: Pýcha a předsudek

10. listopadu 2010 v 8:00 | Kleopatra |  Knihy
Jak začít psát na úplně novou čistou stránku?
Literární klasika
. Když jsme ji měli číst ve škole, samozřejmě jsem si našla milión jiných knížek, které mi zrovna v tu chvíli stáli za přečtení. Teď, když jsem k rozhodnutí přečíst si ji dospěla sama, byla jsem dokonale okouzlena starým kouzelným Albionem.

Na začátku jsem tušila, že Lízinka s panem Darcym přeci jenom něco mít bude, ale potom se mi na to podařilo zapomenout, přesně ve chvíli, kdy dostala onen osudný dopis. Ani potom jsem nevěřila, že to dobře dopadne, ale dopadlo. Kupodivu mi tentokrát onen happy end nevadil, ani mi nepřipadal jako otřepané kliší "žili spolu šťastně až do smrti".

Příběh mě doslova pohltil a já ho vřele doporučuji všem, alespoň trošku romanticky založeným ženám a dívkám, které sní o princi na bílém koni a životu na zámku. Tím, že cesta k vysvěnému cíli není ani v nejmenším dlážděná růžovými obláčky zamilování, se příběh stává čímsi nadčasovým a vymaňuje se tak ze šklatulky červené knihovny, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Čas

6. listopadu 2010 v 8:00 | Kleopatra |  Vlastní rukou
Čas

Na hodinách filosofie

3. listopadu 2010 v 8:00 | Kleopatra |  Moje postřehy
Když si tak sedívám na hodinách filosofie, často padají myšlenky, při kterých se probudím z letargického nicnedělání.

Na to, aby člověk přiznal, že nic neví, musí něco vědět.

Musíme vědět, co nevíme, jinak se to nedozvíme.

Stejně tak náš studijní materiál je příhodným zdrojem všem možných mouder, zde ovšem předkládám pouze ty, které mě zaujaly.

"Je totiž hanba, že se někdo dovede namáhat po mnoho let, aby se stal dobrým lékařem, obhájcem, učitelem nebo geometrem a přitom není ochoten namáhat se příslušně dlouhý čas, aby se stal dobrým člověkem." (Galénos)

(Platón o písmu a knihách:) "Neboť tato nauka zanedbáním paměti způsobí zapomínání v duších těch, kteří se jí naučí, protože spoléhajíce na písmo budou se rozpomínat na věci zevně, z popudu cizích znaků, a ne zevnitř sami od sebe; nevynalezl jsi lék pro paměť, nýbrž pro upamatování. A co se týče moudrosti, poskytuješ svým žákům její zdání, ne skutečnost... Nejlepší ze spisů jsou vskutku jen prostředkem upamatování pro lidi vědoucí."

"Mluvení toho, co je nacvičeno, co se rozumí samo sebou, jest radost ze žvanění." (Fritz Mauthner)