Listopad 2009

Citoslovec

18. listopadu 2009 v 20:28 | Kleopatra |  Vtipné
Nebojte se, nejde o překlep.

Citoslovec je již téměř vyhynulý druh Muže, který je na pokraji zániku. Vyskytuje se téměř ve všech společenstvech světa, ale jen velmi zřídka. Jedná se o Muže, který nejenže dává najevo že pociťuje, nýbrž i slovy vyjadřuje své city - od toho název. Dokáže popsat své i cizí pocity, dokáže se vcítit do druhého, pomoct, obejmout ve správnou chvíli. Umí podpořit, vyslechnout a dešifrovat složité nitky vedoucí k citovému problému.

Ve většině případů je Citoslovec i použitelný k běžnému životu a to dokonce i partnerskému. Celkem dobře zvládá nástrahy všedního života a dokáže je překonávat i pomoci s jejich překonáváním ostatním.

Bohužel tato druhová dispozice bývá vyvážena i jistými druhovými indispozicemi, jako je například žárlivost, povýšenost a nadměrná pýcha. Občas se přidají i jiné vady.

Zkrátka, je to tvor vskutku nevídaný.

Co je to smích?

10. listopadu 2009 v 8:16 Citáty
Aristoteles: Smích je vlastnost pouze lidská. A pravou oblastí komiky je člověk a lidská společnost.

Hobbes: Smích je křeč svalů, jež vzniká účinkem nepředvídatelného a naprosto jasného poznání převahy nad jiným člověkem.

Moliére: Je to prapodivný podnik - rozesmát upřímné lidi.

Werich: Smějeme se, abychom vyvětrali z duše tajenou krutost. Určitě něco očistného v člověku při ukrutné srandě probíhá.

Meredith: Smích je zlomyslný paprsek jiskrného světam vržený na vše falešné, duté, na všechno, co odporuje zdravému rozumu.

Stendlhal: Smích je to jediné z čeho měl Napoleon strach.

Marx: Lidstvo se loučí se smíchem s minulostí.

Stanislavskij: Dělat vtipy, rozesmát diváky, to je velmi vážná práce, možná vůbec nejvážnější.

Voskovec: Komická akce je k smíchu jen pokud ji komik provádí naprosto seriózně.

Lessing: Pravý a všeobecný užitek komedie je ve smíchu samému.

Obchodník s deštěm (Nathaniel Richard Nash)

8. listopadu 2009 v 9:59 | Kleopatra |  Divadlo
Aneb příběh o tom jak je nutné věřit.

Je sucho, obrovské sucho, umírá dobytek. Do městečka ve Spojených státech přichází jakýsi blázen, Bill Starbuck, který tvrdí, že umí přivolat déšť, jen za sto dollarů! Farmář s dvěma syny a dcerou na vdávání už nemá co ztratit a tak mu 100 dollarů dá.Přivolání deště ale potřebuje důvěru, namítá Starbuck. V to, že se to podaří věří jen farmář a mladší syn.Jim. Naopak starší syn - Jonáš a dcera Lisa jsou zásadně proti, dávat peníze nějakému šarlatánovi.

Nádherné představení o tom, jak moc důležité je věřit, věřit ve sny a ty se pak splní. Dokonale jsem propadla kouzlu Billa Starbucka. Lisa, která si vždy myslela, že není krásná, že je ošklivá, najednou zjišťuje, že JE krásná, není ošklivá. Stačí věřit… Jim je považován starším bratrem na neuvěřitelně hloupého a pošetilého, najednou ale uvěří tomu, že je chytrý a on opravdu je.

Bill Starbuck je fantasta a snílek, ale právě díky němu přijdou na to, že když člověk opravdu chce a doopravdy něčemu věří, dokáže to. Ať už je to přivolání deště nebo krása. Tohle není příběh o bláznovi, který prodává déšť, tohle je příběh o tom jak je důležité věřit.Bill Starbuck dává naději. Každý by jsme v životě měli potkat svého Billa Starbucka. Každý. Ty i já…


O škole

7. listopadu 2009 v 17:08 Citáty
Škola není demokratická instituce.
PhDr. Martin Matějka

Učitelky odvádějí chytré děti od myšlení ke vzdělání.
XXX

Škola mi bránila ve vzdělání.
Mark Twain