Červen 2009

Levandulový olej

30. června 2009 v 8:10 | Kleopatra |  Rady naší babičky
Návod na domácí levandulový olej.

1. Otrháme hrst květů levandule a dáme do mísy.
2. Přidáme 0,5 l olivového/mandlového oleje.
3. Směs postavíme na 3 dny na slunné teplé místo.
4. Směs slijeme přes kávový filtr.
Pro silnější vůni opakujeme postup několikrát, vždy s již přefiltrovaným olejem, ale novými květy.

Použití:
- masáž po koupeli ->vsametová pleť, uvolnění
- masáž před/po fyzické námaze -> předchází namožení svalstva a natržení svalů
- pár kapek na poslední opláchnutí vlasů po umytí -> krásné, lesklé vlasy
- vlažná voda + levandulový olej -> osvěžující koupel nohou
- možno přidat běžně do koupele

Vhodné jako dárek v ozdobné karafě.

Základní bylinky

29. června 2009 v 11:03 | Kleopatra |  Rady naší babičky
Fotografie nejzákladnějších bylinek používaných v lidovém lékařství.

Život není pohádka

29. června 2009 v 10:32 | Meni * |  Povídky
Je sobota ráno. Probudila jsem se, jakmile jsem ucítila polibek na tváři. Ano, je to on, můj manžel Pavel a usmívá se na mě. Vstanu z postele a zamířím rovnou do kuchyně. Tam už je připravená snídaně a já si říkám, co se děje?! Víte, můj manžel nemá zrovna ve zvyku mi dělat snídaně a tak se na rovinu zeptám: ,,Děje se něco?" a on stroze odpoví: ,,Nic". Vždycky, když odpoví ,,nic", tak se děje mnoho. Už jsem chtěla odejít z kuchyně a najednou slyším: ,,Víš,že jsem rád, že Tě mám?" ,,Ano, vím" a přitom mi vrtá hlavou, co mu přeletělo před nosem. Prozatím to nechám být, třeba mi to prozradí později.

Vrátil se až pozdě večer a bylo na něm vidět, že ho pořád něco tíží. Mezi tím odpoledne volala jeho maminka, tak problém je asi v rodině si říkám. Z mých škodolibých myšlenek mě vytrhla kamarádka Jana, díkybohu za to. Prý se bude vdávat, ale že to má menší háček, který spočívá v tom, že se zamilovala do ženatého muže, který ještě své exmanžele neoznámil tuto ,,radostnou" novinu. Nevím,jak mě to napadlo, ale musela jsem se zeptat, zda to není můj manžel a ona že ,,ne", tak jsem se uklidnila. Už ani nevím kolik bylo hodin, ale Jana odešla, že prý má na starost ještě nějaké pracovní záležitosti.

Prázdniny = loučení s přáteli?

25. června 2009 v 18:59 | Meni * |  Básně


Ze chvíle dlouhé

píšu básničku prostou,

to aby mnohé

se stalo jistotou.

Napřed přijde vysvědčení,

potom smutné rozloučení,

co však bude dál,

to neví ani král.

Léto, toť prokletí naše,

kdo vysvobodí nás z téhleté kaše?

Pořádek nebo chaos?

24. června 2009 v 19:30 | Kleopatra |  Úvahy
Každý to má jinak. Někdo nedokáže začít pracovat pokud není kolem perfektně uklizeno, někomu nevadí, že cestou k pracovnímu stolu překračuje haldy věcí. Přesto je zde několik faktů....

Je prokázáno, že ač si někteří myslí, že ne, pořádek na pracovním místě podporuje soustředění. Jak se říká: Pořádek v pokoji, pokoj v duši. Alespoň u mě to funguje, když jednou za čas udělám velký úklid, cítím se tak nějak volněji.

Pokud se tedy už vrhnete do uklízení, měly by jste si dát pozor na několik věcí. Tou první je čas. Je nesmysl trávit úklidem celé hodiny, efektivnější je pusit se do toho akčně a s vervou, v případě že nás čeká větší úklid, udělat si přestávku, kdy alespoň na 20-30 minut vypadneme z uklízeného prostoru.

Pozor na sentimentalitu! Znáte to, objevíte dávno ztracené věci, žákovskou z 1. třídy, obrázek pro maminku k předminulým narozeninám atd. Buďte nekompromisní a všechno co lze vyhodit hned, vyhoďte! Pokud to nedokážete, zkuste balíkovou metodu. Věci které jste při úklidu nalezli, víte že je už nepotřebujete a potřebovat nebudete a přesto je nedokážete vyhodit, zabalte do igelitové tašky. Tašku zalepte izolepou a fixem na ni napište datum zalepení. Tašku ukliďte např. na půdu, nebo do dílny. Pokud za půl roku přijdete a zjistíte, že jste z tašky opravdu nic nepotřebovali, nevyndavali, bez toho aby jste se do ní dívali, ji vyhoďte! A je hotovo.

Věci, které unikly popelnici roztřiďte a uložte na svá místa. Nevýhodou úklidu je, že nějakou dobu po něm budete pravděpodobně některé věci hledat, protože si nebudete pamatovat, kam jste je uklidili. Každopádně pokud se potřebujeme alespoň trošku soustředit, je opravdu žádoucí mít uklizeno.

POŘÁDEK JE PRO BLBCE, INTELIGENT ZVLÁDNE I CHAOS.

Na druhou stranu existuje i něco, čemu se říká tvůrčí chaos. Najdeme to především u lidí, kterí opravdu tvoří, tj. nejen umělci, ale i ti co se zabývají např. ručními pracemi mají kolikrát pracovní místo pokryté vším možným. Pokud patříte mezi ty, kteří mají v pokoji chaos, zkuste tento absolutní chaos přetvořit alespoň na chaos tvůrčí. Tvůrčí chaos znamená, že věci sice nejsou uložené přesně v poličkách, ale to neznamená,že nemají své místo! Na zemi se nic neválí, jen tu prostě není dokonalý pořádek. Vy ale víte kde co máte, kam je třeba sáhnout pokud hledáte zrovna tohle.

Trable s přátelstvím

23. června 2009 v 20:03 | Meni * |  Básně
Slunce zapadá za hory,
já chci, aby ještě hřálo,
cítím chlad i teplo,
má snad to své důvody?

Důvodů může být mnoho,
může to být pouze počasím
nebo tím, že znám chlapce jednoho,
kde nevím, jak udržet si přátelství?

Zbytečně nad tím přemýšlím?
Dozvím se odpověď někdy?
Není to pouze šílenství,
co bude mě pronásledovat navždy?

MILENKY KRÁLŮ - 500 let nevěry, rivality a moci

22. června 2009 v 19:35 | Kleopatra |  Knihy
Autor: Eleanor Hermanová
Nakladatelství: IKAR

Prosté dívky z nuzných poměrů, světaznalé herečky, vzdělané šlechtičny - stát se královou milenkou ,mohla (a někdy i musela) každá, na které se zalíbením spočinulo panovníkovo oko. Udržet si jeho zájem dokázaly jen ty nejschopnější.

Být nenahraditelná, za každých okolností projevovat dobrou náladu, hýřit vtipem, být králi po vůli, nikdy si nestěžovat a uspokojit každý panovníkův rozmar - to je pouze zlomek z výčtu královy oficiální milenky.

Podrobný popis s mnoha citacemi dobových zdrojů, skandály, intriky, střety a machinace, které hýbali světem milenek. Otevřený popis toho, jak milenky milují a nenávidí. Kniha s největší pravděpodobností změní váš pohled na milenky, alespoň ty z doby dávno minulé. Nejsou to jen "ženské do postele". Většina z nich si svoje místo tvrdě vybojovala.

Kapitoly jsou dělené do dalších podkapitol, kapitola je téma (př. královští levobočci) a podkapitoly líčí jednotlivé příběhy. Doporučuji všem kdo mají rádi detaily dřívějšího života.

Hledají se spoluautoři!

18. června 2009 v 9:46 | Kleopatra |  Blog a já
Chtěl by ses stát spoluautorem tohoto blogu? Psát články, vytvářet grafiku, básnit a další? Líbí se Ti některá rubrika tak, že bys chtěli rozšířit svými postřehy? Nebo máš námět a obsah pro úplně novou? Chtěl bys zkusit jestli tvoje články bude někdo číst?

Pak jsi tu správně!

Chceš psát články, básně, povídky, ale na tvůj blog se to nehodí? Nebo chceš zveřejnit svoji tvorbu, ale blog si kvůli tomu zakládat nechceš? Zkus to tady! Nejsou tu žádná omezení věku, národnosti ani pohlaví. Tak do toho!

V případě, že máš zájem zvěřejňovat své články na tomto blogu, napiš na mail brumbalova@seznam.cz. Obratem Ti bude zaslán mail s podmínkami. Dohoda je možná všemi směry.

Má to smysl, třídit odpad?!

17. června 2009 v 8:08 | Kleopatra |  Informace všeho druhu
Onehdá jsem se nad tím zamýšlela, je to opravdu ekologické, třídit pečlivě jaždý kousek, který nám "odpadne od ruky"?! Po přečtení jednoho článku v nejmenovaném časopise, jsem znejistěla.

Při recyklování 1 tuny plastových lahví se do ovzduší vypustí téměř stejně škodlivých látek, jako
při výrobě zbrusu nových nerecyklovaných plastových lahví. Nesmíme totiž zapomínat na to, že odpad je musí nejdřívě odvést (výfukové plyny z náklaďáků), potom putuje do třídírny a nakonec je roztaven za velmi vysokých teplot (uniká ohromné množství páry a dalších plynů). Jediný rozdíl mezi novou a staronovou láhví je tedy ten, že staronová vypustila navíc výfukové plyny z náklaďáků, zatímco zbrusu nová místo plynů vypustila do životného prostředí chemické látky potřebné k výrobě plastu.

Z toho by se mohlo zdát, že jsem naprosto neekologiský odpůrce třízení. Jenže chyba lávky, je třeba si uvědomit, že pokud třídit nebudeme, začnou nám vznikat ohromné haldy odpadků, které se budou vršit někde za městy, či vesnicemi.


Komu je co určeno

16. června 2009 v 18:38 Citáty
Móda je určena ženám, které nemají vkus, etiketa lidem, jimž chybí vychování, církev lidem, jimž se nedostává víry a šlapací kolo těm, kdo nemají fantazii a pružnost.
(rakouská císařovna Alžběta - Sisi)

Máte ve svém okolí někoho, komu by jste darovali šlapací kolo?